امتیاز {{starRate.StarValue}} از 5 از بین {{starRate.TotalVotes}} امتیازدهنده به تور
تور

تور

 

 

تور مسافرتی

اگر اهل سفر هستید احتمالاً با اصلاحات سفر آشنایید. اگر آشنا نیستید، بهتر است با ما همراه باشید تا به تعاریفی جامع و مانع دست پیدا کنید. اصطلاحاتی مانند تور مسافرتی (tour)، آژانس مسافرتی، تور لحظه آخری، انواع تور مسافرتی، بیمه مسافرتی، تور لیدر و ... از کلماتی هستند که باید با آن‌ها آشنا شد. گروه امید پرواز برای راحتی شما تعاریفی عالی از تمام آنچه باید بدانید، تدارک دیده است.

در دنیای امروز سفر دیگر یک کالای لوکس نیست، بلکه تبدیل به بخشی ضروری در زندگی انسان مدرن شده است؛ سفر برای تفریح، کار، تجارت، زیارت و ... . تورهای مسافرتی معمولاً تورهای تفریحی و زیارتی را شامل می‌شوند. تور در لغت به معنای گشت‌وگذار است و در اصلاح صنعت گردشگری به مجموعه خدماتی مانند تأمین محل اقامت، وسایل حمل‌ونقل، تغذیه، برنامه‌ی گشت‌وگذار و رزرو بلیط و اخذ ویزا و ... اطلاق می‌شود. این خدمات در طرح‌ها یا بسته‌های مسافرتی توسط آژانس‌های گردشگری ارائه می‌شوند و مسافران با توجه به بودجه‌ی مالی و هدف سفرشان از بین تورهای مسافرتی مختلف، یکی را برمی‌گزینند. پس از رسیدن به مقصد سفر و براساس خدماتی که مسافر درخواست کرده است، برنامه‌ی سفر پیش می‌رود.

حمل‌ونقل یکی از خدماتی است که توسط تورهای مسافرتی ارائه می‌شود. حمل‌ونقل می‌تواند هوایی، ریلی، دریایی یا جاده‌ای باشد. تعیین این مسئله براساس درخواست مسافر، شرایط اقلیمی و خدمات بسته‌ی مسافرتی است. گاهی نیز وسایل حمل‌ونقل ترکیبی هستند؛ یعنی برای مثال بخشی از سفر با هواپیما صورت می‌گیرد اما برای ادامه مثلاً به دلیل شرایط محلی از اتوبوس استفاده می‌شود. گاهی خود مسافرین درخواست می‌کنند طی مسافت با وسایل نقلیه‌ی غیرمتعارف انجام شود. برای مثال در سفر به مصر می‌توانید مسیری را با شتر طی کنید و در مناطق سردسیر سورتمه‌سواری را تجربه کنید.

محل اقامت نیز بنابر شرایط بسته‌ی مسافرتی و نیز بودجه‌ی مالی مسافر متفاوت است. هتل‌های یک تا پنج ستاره، متل، هتل‌آپارتمان، مسافرخانه، زائرسرا، مهمان‌سرا، استراحتگاه، کمپ، اردوگاه و گاهی حتی خانه‌های محلی می‌توانند شبی چند را میزبان شما باشند. همچنین شما می‌توانید خدماتی که در محل اقامت ارائه می‌شود را براساس نیاز خود یا بودجه‌ی مالی خود تعیین کنید.

تغذیه در طی سفر از مواردی است که نمی‌توان از آن چشم پوشید؛ مخصوصاً اگر پای غذاهای محلی و سنتی در میان باشد. تعیین آن نیز باز به عهده‌ی خود شماست و آژانس مسافرتی، مانند امید پرواز، این مهم را هرطور که شما می‌خواهید در اختیارتان می‌گذارد. خدمات پذیرایی شامل مواردی مانند رستوران‌های مجلل، رستوران‌های سنتی، رستوران‌های متعارف، سلف‌سرویس، رستوران‌های غذای سریع و بیرون‌بر، کافه‌تریا و کافی‌شاپ می‌شود.

برنامه‌های گشت‌وگذار بخش اصلی و مهم تور است. البته شما می‌توانید خودتان نیز به دیدن جاذبه‌های مقصد سفرتان بروید؛ اما تورهای مسافرتی خدمات تور لیدری نیز ارائه می‌دهند. یک راهنمای مجرب و آشنا با جاذبه‌های مقصد مورد نظر شما را در دیدار از مکان‌های تاریخی و طبیعی و آشنایی با فرهنگ و سنت بومی و حتی در مراسم‌های خاص، راهنمایی می‌کند. برای مثال در دیدار از قونیه تور لیدر شما علاوه بر راهنمایی شما در دیدار از اماکن تاریخی و طبیعی، در مراسم رقص سماع مولانا نیز شما را راهنمایی می‌کند و تاریخچه‌ی این رویداد عرفانی را برای شما توضیح می‌دهد. البته گشت‌وگذار تنها شامل دیدار از محوطه‌های عمومی می‌شود اما دیدن جاذبه‌های تاریخی به وقتی می‌گویند که شما برای دیدن آن مکان نیاز به تهیه‌ی بلیط داشته باشید. برای مثال در دیدار از شیراز برای ورود به محوطه‌ی دروازه قرآن نیازی به بلیط نیست و این گشت‌وگذار است؛ اما در دیدار از باغ ارم باید بلیط تهیه کنید و این دیدار از جاذبه‌ی تاریخی محسوب می‌شود. گاهی نیز مسافران تنها به‌قصد مشاهده‌ی اماکن از داخل وسیله‌ی نقلیه و لذت بردن از مسیر پول پرداخت می‌کنند؛ مانند سفرهای کروز و سفرهایی که در دل طبیعت صورت می‌گیرد.

خرید کردن نیز می‌تواند از جذابیت‌های سفر باشد. البته جز جاذبه‌ها نیست چون بلیطی برایش تهیه نمی‌شود. اکثر مسافران به خرید سوغاتی و یادگاری می‌پردازند؛ اما در سفرهایی مانند سفر به ترکیه، مخصوصاً برای ما ایرانی‌ها، جنبه‌ی خرید پررنگ‌تر می‌شود. تورهای مسافرتی غالباً برنامه‌ی خرید کردن از مراکز خرید و بازارهای سنتی و بومی را در برنامه‌های خود قرار می‌دهند و گاهی ضمن خرید شما را با تاریخچه‌ی بازار سنتی یا سوغاتی‌ها و صنایع دستی آن شهر یا کشور آشنا می‌کنند.

معمولاً این هماهنگی‌ها از قبیل رزرو هتل، وسیله‌ی نقلیه، هماهنگ کردن تور لیدر و چیدن برنامه‌ی گشت‌وگذار و دیدن جاذبه‌ها و ... توسط بنگاه‌های تورگردانی انجام می‌شود. این بنگاه‌ها گاه به‌صورت مستقل و گاه با ارائه‌ی بسته‌ی مسافرتی خود به آژانس‌های مسافرتی، خدمات ارائه می‌دهند. البته آژانس‌های مسافرتی خود نیز می‌توانند این هماهنگی‌ها را بر عهده بگیرند.

همیشه یک مدیر اجرایی با گروه مسافران عازم سفر می‌شود. این شخص که با مقصد آشنایی کامل دارد وظیفه‌ی هماهنگی‌های مختلف را بر عهده دارد. وی باید در تأمین امنیت مسافران بکوشد، موانع و مشکلات را برطرف کند و اطلاعات موردنیاز مسافرت در مورد دیدنی‌های سفر را در اختیارشان قرار دهد.

درنهایت باید از انواع تورهای مسافرتی یا بسته‌های سفر بگوییم. دسته‌بندی اول تورهای گروهی و تورهای مستقل هستند. در تور گروهی تمام مسافران در تمام طول سفر تابع گروه هستند و در بازدید از جاذبه‌ها و ... با گروه همراه می‌شوند. در تور مستقل مسافران تنها خدمات حمل‌ونقل و اقامت را درخواست می‌کنند و خودشان برنامه‌ی بازدید از اماکن دیدنی را مشخص می‌کنند. همچنین تورهای گروهی دودسته می‌شوند. دسته‌ی اول تورهای عمومی یا زمان‌بندی شده هستند که در آن هیچ یک از مسافران از قبل با هم آشنا نیستند اما در پایان سفر با یکدیگر دوست و همراه می‌شود. دسته‌ی دیگر تورهای سفارشی هستند که عده‌ای که می‌خواهند با هم به سفر بروند خودشان برنامه‌ی سفر را تعیین می‌کنند و بر طبق سلایق اعضای گروه خودشان خصوصیات بسته‌ی سفری را تعیین می‌نمایند. البته دسته‌بندی کلی‌تر تورهای مسافرتی شامل مواردی مانند تور خارجی، تور داخلی، تور زیارتی، تور نمایشگاهی، تور خانوادگی، تور طبیعت‌گردی، تور آفرود، تور یک روزه، تور لحظه آخری، تور رفتینگ و ... می‌شود.

 

 

تورها از نظر قیمت نیز دسته‌بندی می‌شوند: تورهای لاکچری، قیمت متوسط و ارزان قیمت. قیمت تورهای مسافرتی معمولاً با توجه به نوع پرواز (داخلی- خارجی- لحظه آخری)، نوع بلیط (چارتری، فرست کلس، بیزینس)، نوع محل اقامت (هتل‌های 5 الی 1 ستاره، هاستل، متل، مسافرخانه و ...)، طول سفر و دیگر خدمات معمول از قبیل داشتن راهنما و ... تعیین می‌شوند. ما در سایت امید پرواز این مسئله را در دسته‌بندی‌های خویش لحاظ کرده‌ایم تا شما به راحتی و با توجه به بودجه‌تان بتوانید انتخابی عالی داشته باشید.

یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین هزینه و کیفیت سفر، زمان‌بندی آن است. برخی مقاصد خاص گردشگری به دلایل متنوع دارای فصل‌های شلوغ و پر رونق گردشگری یا به‌اصطلاح های سیزن (High Season) و همچنین فصل‌های افول گردشگری یا لو سیزن (Low Season) هستند. عواملی مانند آب‌وهوا و تعطیلات رسمی تأثیر به سزایی در تعیین این رونق و افول دارند. برای مثال بیشتر نقاط ایران در تعطیلات نوروز های سیزن هستند و مشکلاتی از قبیل گرانی بلیط و هتل، شلوغی و پیدا نشدن بلیط و جای خالی در هتل‌ها ممکن است پیش بیاید. پس پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد سفر در چنین روزهایی را دارید حتماً از مدت معینی پیش از سفر مقدمات آن را آماده کنید و به رزرو هتل و بلیط خود فکر کنید. در عوض در لو سیزن شما به راحتی می‌توانید از هتل‌های عالی با قیمت مناسب بهره‌مند شوید و یا بلیط فرست کلس را با قیمت‌های باورنکردنی پیدا کنید. در ضمن اگر اهل عکاسی کردن هستید، لو سیزن‌ها برای شما مناظر بهتری را فراهم می‌کنند. البته این لو سیزن بودن دلایلی مانند نامطلوب بودن آب‌وهوا یا نبودن فستیوال‌های خاص دارد. پس نهایتاً شما باید با توجه به اولویت‌های خودتان و البته با کمک راهنمایی‌های سایت ما و مشاورین امید پرواز تصمیم خود را نهایی کنید.

برای اطلاع یافتن در مورد هتل‌ها، پرواز لحظه آخری، بیمه مسافرتی و ... تنها کافیست کلمه‌ی مورد نظر را در سایت امید پرواز جستجو کنید تا به صفحه‌ی مربوطه منتقل شوید و کامل‌ترین اطلاعاتی را که باید بدانید به دست آورید. اگر قصد سفر دارید همین الان مقدمات آن را فراهم کنید.

 

رزرو تورهای خارجی      
       
تور آنتالیا از تهران تور ترکیه از تهران تور باتومی از تهران تور باکو ارزان از تهران
تور ارزان آنتالیا از تهران تور ارزان ترکیه از تهران تور گرجستان از تهران تور باکو قیمت از تهران
قیمت تور آنتالیا از تهران قیمت تور ترکیه از تهران تور ارزان گرجستان از تهران تور باکو لحظه آخری از تهران
تور آنتالیا لحظه آخری تور ترکیه لحظه آخری از تهران قیمت تور گرجستان از تهران تور ارمنستان از تهران
تور اندونزی از تهران  تور چین از تهران تور گرجستان لحظه آخری از تهران تور ارمنستان قیمت از تهران
تور بلغارستان از تهران تور روسیه از تهران تور مارماریس از تهران تور استانبول از تهران
تور بالی از تهران تور سنگاپور از تهران تور مالزی از تهران  تور استانبول ارزان از تهران
تور تایلند از تهران تور مسکو از تهران تور هند از تهران تور استانبول قیمت از تهران
تور پاتایا از تهران تور کوش آداسی از تهران تور قبرس شمالی از تهران تور استانبول لحظه آخری از تهران
تور پوکت از تهران تور تفلیس از تهران   تور باکو از تهران تور دبی از اهواز
تور بانکوک از تهران      

 

رزرو تورهای داخلی    
     
 تور بندرعباس از اهواز  تور شیراز از اهواز  تور تبریز از اهواز
 تور قشم از اهواز  تور کیش از اهواز  تور یزد از اهواز
 تور مشهد از اهواز  تور اصفهان از اهواز  

 

 

برچسب ها {{item.name}}