چرا هواپیما باید در ارتفاع خیلی بالا پرواز کند؟

دلیل پرواز هواپیما در ارتفاع بالا

تا حالا از خودتان پرسیدید که چرا ارتفاع پرواز هواپیما باید ۳۵,۰۰۰ پا باشد. این عدد، عددی است که در اطلاعات پروازی برای بیشترین ارتفاعی که هواپیما در هر پرواز به آن می رسد، در نظر گرفته می شود.اما آیا تمام هواپیماها در همین ارتفاع پرواز می کنند؟ و اگر اینگونه است چرا؟

چرا هواپیما ها در ارتفاع خیلی زیاد پرواز می کنند؟

یکی از دلایل اصلی که در پس ارتفاع زیاد هواپیما برای پرواز وجود دارد این است، که هر چه ارتفاع بیشتر شود هوا و چگالی آن کمتر و سبک تر می شود و طبیعتاً هواپیما راحت تر و سریع تر پرواز می کند، در نتیجه سوخت کمتر و هزینه پایین تری صرف می شود.

بهترین ارتفاع برای پرواز، بازه ۳۵۰۰۰ تا ۴۲۰۰۰ پا تعیین شده است. وقتی که بیش از حد ارتفاع داشته باشیم، اکسیژن موجود برای احتراق موتور ها بسیار پراکنده است_وقتی که ارتفاع بیش از حد پایین باشد مقاومت هوا و فشار آن بیشتر و با موتور ها درگیر است. ارتفاع بهینه برای هر هواپیما بسته به نوع آن متفاوت است؛هرچه هواپیما سنگین تر باشد در ارتفاع پایین تر و هرچه سبک تر در ارتفاع بالاتر پرواز می کند.

هواپیما ها چقدر اوج می گیرند؟

در حقیقت به صرفه و کارآمد ترین راه این است که تا هر جا که شد اوج بگیریم، وقتی که به فلات میرسیم یعنی همان ارتفاع ۳۵۰۰۰ پا،یا ارتفاع کروز، وقتی که وزن هواپیما کمتر می شود مصرف سوخت نیز به علت سبک شدن هوا پایین می آید.

یکی از خلبان ها با ۳۰ مسال تجربه پرواز می گوید: «هواپیمای کونکورد ارتفاع خود را بسیار زیاد کرد، چیزی بین ۵۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ پا، در ارتفاعی که هواپیمای دیگری نیود پس با سرعت کمتری به بالا رفتن ادامه داد.»

و خلبانی دیگر می گوید یک قانون اصلی وجود دارد، هرچه بالا تر بهتر؛ چون در هوای سبک تر فشار کمتری به هواپیما اعمال می شود.

در ارتفاع بالا آب و هوا چطور است؟

پرواز در ارتفاع هزاران پا از سطح زمین به شما این فرصت را می دهد تا برای ساعاتی از هوای آلوده و فضای شلوغ شهر خود آسوده باشید و فقط از پنجره ی خود آسمان آبی ببینید و بعد از ساعاتی در مقصد خود فرود بیایید و استراحتی کنید.

تروپوسفر، که نزدیک لایه اتمسفری به زمین استپ جایگاه موجودات و پدیده های آسمان است و تقریبا تا ارتفاع ۳۶۰۰۰ پا قرار دارد که همان جاییست که ابر ها زیبا و خوش منظره هستند و البته در حال بارش و رعد و برق و هم چنین وزش باد.هواپیما ماندن در استراتسفر را ترجیح می دهد و این به معنی آشفتگی کمتر است.

اجتناب از ترافیک سنگین هوایی

همچنین پرواز در ارتفاع بالا کمک می کند که هواپیما از ترافیک هوایی دور بماند و از بالا هلی کوپتر ها و هواپیما های کوچک را مانند حشره و پرنده می بیند و با آن ها تداخلی نیز ندارد.

هواپیما های معمولی کابین های سازگار با فشار ندارند و معمولا ارتفاع خود را زیر ۱۰۰۰۰پا نگه می دارند.هر هواپیمای درجه بالایی از لایه اکسیژن خارج شده و بهتر به پرواز خود می تواند ادامه دهد.

اگر اتفاق ناگهانی و اورژانسی در ارتفاع زیاد بیفتد،چه می شود؟

اگر اتفاق ناگهانی و اضطراری برای یک هواپیما مثلا در ارتفاع ۳۵۰۰۰ پا بیفتد، برای مثال موتور هایش دچار اختلال شوند خلبان زمان بیشتری برای رهایی از این شرایط دارد تا اینکه در ارتفاع ۱۰۰۰۰ پا باشیم. شاید این حرف با مزه یا احمقانه به نظر برسد اما به یاد داشته باشید که هواپیما ها حتی اگر هر دو موتور خود را از دست داده باشند باز هم می توانند فرود بیایند.

در چنین ارتفاعی هوا چقدر سرد است؟

اگر دمایی که روی زمین ۲۰ درجه سانتی گراد باشد، در ارتفاع ۳۵۰۰۰ پا، دمای هوا -۵۷ درجه سانتی گراد است و هم چنین دمای هواپیما -۵۴ درجه.